Zakaj je redno oljenje parketa ključ do dolge življenjske dobe?

Oljen parket je talna obloga, ki nam v prostorih pod bosimi nogami daje najbolj pristen stik z naravo in toplino lesa. Olje je zaščita, ki les varuje pred škodljivimi zunanjimi vplivi in izsušitvijo ter hkrati poudarja dekorativne elemente v lesu.  Zaščita, ki jo olje nudi parketu je manjša od zaščite ki jo lesu nudi lakirana površina. Velika prednost oljenega parketa je v tem, da oljene površine na enostaven način obnovimo do te mere, da parket izgleda spet kot nov. Za razliko od lakirnega parketa, ki za generalno obnovo rabi popolno izpraznitev prostorov in brušenje parketa do surovega lesa, za oljenje parketa umaknemo le manjše premične kose pohištva in preproge, ter tla pred oljenjem temeljito očistimo.  Oljena površina omogoča tudi enostavno in uspešno lokalno reševanje poškodb in prask na površini parketa, še posebej, če gre za naravno oljen parket brez dodanih pigmentov brez predhodno obarvanih površin npr. s postopkom luženja.

Mnogi lastniki oljenega parketa si na začetku zastavijo enako vprašanje: Kako pogosto moram svoj parket naoljiti? In še bolj pomembno: Zakaj sploh? Odgovor ni univerzalen, saj nanj vplivajo številni dejavniki – od vrste uporabljenega olja, do intenzivnosti hoje in mikroklime v prostoru.

V tem članku boste izvedeli, kako prepoznati znake, da vaš parket potrebuje novo plast olja, kako pogosto ga je smiselno vzdrževati, kaj se zgodi, če ta del nege zanemarimo, ter kako postopek lahko izvedete sami – brez večjih zapletov. Če želite, da bo vaš parket ostal lep, zaščiten in funkcionalen več let, berite naprej.

DSC00790 1024X683

Kakšna je funkcija olja in kakšne vrste oljenja poznamo

Surov parket oziroma surov, nezaščiten les je material, ki svojo vlažnost neprestano uravnava in prilagaja okolju v katerem se nahaja. To na parket pogosto vpliva slabo. V surov les se madeži in nečistoče vpijejo hitro in globoko, zato potrebuje zaščito. Olje je torej zaščita, ki les učinkovito varuje pred madeži, hitrim vlaženjem in izsušitvijo. Daje mu tudi željeno barvo, ki se sčasoma sicer malo spremeni, vendar je velikost barvne spremembe v primerjavi s spremembo barve surovega lesa skoraj zanemarljiva.   Olje ki je na les nanešeno v tekočem stanju se vpije v površino lesa in utrdi ter tako ustvari zaščitni sloj. Ta zaščitni sloj s se s časom tanjša in obrablja, tudi zato ker po parketu hodimo, še posebej pa če ga čistimo z močnimi čistili in neustreznimi postopki.

Parket je lahko oljen za naravnim oksidativnim oljem ki se suši »na zraku«, ali z UV utrjujočim oljem, ki se v proizvodnji suši po posebnih postopkih. Olja so lahko transparentna, ali imajo dodane pigmente, najpogosteje v beli, rjavi in sivi, lahko tudi v katerikoli drugi barvi.  Oljimo lahko surov les, ali les ki je bil predhodno obarvan z luženjem, dimljenjem ali kakim drugim postopkom, ki lesu da poseben barvni efekt.  Večji del tega članka velja za oksidativno oljene parkete s transparentnim oljem.

Olja za prvo oljenje surovega lesa so običajno gostejša in vsebujejo več suhih snovi kot vzdrževalna olja. Olja za prvo oljenje so namenjena ustrezno opremljenim profesionalnim uporabnikom bolj viskozna vzdrževalna olja pa lahko po navodilih proizvajalca lahko nanašajo tudi ročno spretni domači mojstri in mojstrice.

Kako pogosto oljiti parket?

Takrat, ko olje parketa ne ščiti več dovolj dobro.

Na vprašanje, kako pogosto je treba oljiti parket, ni enoznačnega odgovora – vse je odvisno od vrste parketa, vrste olja, namembnosti in uporabe prostora, obute ali bosonoge uporabe, intenzivnosti pogostosti in postopkov čiščenja, vrste uporabljenih čistil, mikroklime v prostoru, morebitnih poškodb površine…

Parket je potrebno opazovati. Ko opazimo da so nastale »steze« na mestih kjer hodimo več, ko parket postane bolj vpojen za nečistoče, se parket začne težje čistiti, ko izgubi prvotno privlačnost, ko opazite da je površina suha, mogoče celo razpokana je skrajni čas za obnovo parketa s kakovostnim ustreznim vzdrževalnim oljem.  Pomembno je upoštevati dejstvo, da je zanemarjen oljen parket težko lepo obnoviti. Ena od prednosti oljenega parketa pred lakiranim je da na dolgi rok ostaja lep, saj ga intervalno osvežujemo in obnavljamo.

Splošno priporočilo:

  • 1 x na leto ali dve za prostore z zmerno do večjo obremenitvijo (dnevne sobe, hodniki, kuhinje)
  • 1x na dve do tri leta za prostore z manjšo obremenitvijo (spalnice, sobe)
  • Pogosteje, če je parket izpostavljen veliki  obremenitvi, obrabi, vlagi, nečistočam, pogostemu intenzivnemu čiščenju (npr. gostinske sobe avle poslovnih prostorov…)

Oljenje ni zgolj kozmetični postopek – gre za zaščitni sloj, ki preprečuje, da bi se v les vpijali madeži, vlaga in umazanija. Redno vzdrževanje ohranja les primerno vlažen, zdrav,  prožen, njegovo površino gladko in preprečuje razpoke, suhost ter hitrejšo obrabo.

Kaj podaljšuje intervale med oljenji?

Predpražniki ki preprečijo vnos nečistoč na parket, ustrezni klimatski pogoji, hoja v nogavicah namesto v čevljih, redno intervalno (tedensko) vlažno čiščenje s kakovostnim čistilom, ki vsebuje sredstva za nego oljenega parketa in redno sesanje s čimer odstranimo ostre delce, ki lahko razijo površino parketa so vsekakor ukrepi ki zelo podaljšajo intervale med vzdrževalnimi oljenji.

Kaj se zgodi, če oljenja ne izvajamo redno?

Oljen parket se od lakiranega razlikuje po tem, da je na površini dejansko les, ki je sicer prepojen z oljem in ne film laka, zato je zaščita ki ga lesu nudi oljenje manjša. V primeru da les te zaščite nima postane bolj vpojen za nečistoče, v primeru vlage posivi, bolj vpija madeže, hkrati pa v suhih pogojih odda vlago v okolje s čimer se osuši, v hujših primerih  naredi špranje, poka, v izjemno neugodnih pogojih se lahko tudi deformira in strukturno poškoduje.  Pravočasno obnavljanje oljenega sloja je torej  bistvenega pomena tako za ohranjanje estetskih lastnosti parketa, kot tudi  za izogibanje poškodbam in doseganje dolge življenjske dobe parketa, ki se lahko meri v desetletjih.

Svetel prostor z lončnico in detajlom svetlega oljenega parketa

Posledice nerednega oljenja:

  • Izguba zaščite: Ko se sloj oljene zaščite stanjša ali se obrabi, les ostne manj zaščiten. Voda, nečistoče in madeži  bistveno lažje prodrejo vanj in pustijo trajne spremembe in sledi.
  • Hitrejša obraba: Suha površina lesa je bolj občutljiva na mehanske izsušitve, in tudi navlažitve, ki lahko povzročijo cepljenje, poškodbe, razpoke in strukturne spremembe v lesu.
  • Estetske spremembe: Parket postane sivkast, brez sijaja, in izgubi svoj naravni videz.
  • Težja sanacija: Če je parket nezaščiten – brez olja bo ponovna povrnitev prvotnega videza samo z enostavnim postopkom oljenja lahko zelo težavna ali nemogoča. Mogoče bodo potrebni večji posegi profesionalcev z brušenjem, krtačenjem in drugimi zamudnejšimi, dolgotrajnejšimi in bistveno dražjimi postopki,  ki bodo lahko na koncu dali nov lahko povsem drugačen izgled.

Bistveno je, da parket opazujemo, ga po enostavnih postopkih pravočasno  in pravilno negujemo, mu bistveno podaljšujemo življenjsko dobo   z enostavnimi postopki , saj tako preprečujemo večja in dražja , ne šele takrat, ko je že vidno poškodovan. Če redno poskrbimo za nanos svežega sloja olja, bomo ne le ohranili videz, temveč tudi podaljšali življenjsko dobo talnih oblog in se izognili večjim stroškom kasneje.

Znaki, da vaš parket potrebuje ponovno oljenje

Stopala na oljenem lesenem podu ob mehki svetlobi

Čeprav se morda zdi, da je parket še vedno v dobrem stanju, vam bo njegov videz hitro razkril, kdaj je čas za ponovno oljenje. Pravilno vzdrževan oljen parket ima topel mat videz, je gladek na otip in rahlo odporen proti umazaniji in vlagi. Ko pa ti znaki začnejo bledeti, je to jasen pokazatelj, da je olje opravilo svoje – in da je čas za novo plast.

Ključni opozorilni znaki:

  • Suh, pust videz: Parket izgubi globino barve, postane sivkast ali neenakomerno svetel.
  • Hrapava površina: Les ni več prijeten na dotik, površina pa deluje izsušena.
  • Povečana občutljivost na madeže: Madeži (npr. od vode, vina, kave) se hitreje vpijejo in jih je težje odstraniti.
  • Opazne drobne praske ali obraba: Površina postane občutljiva že pri običajni hoji, še posebej v predelih z več prometa.

Dober način za preizkus je tudi t. i. kapljični test – na površino kanite kapljico vode. Če se vpije v nekaj sekundah, je zaščitni sloj olja že precej obrabljen in je parket pripravljen na novo nego.

Z rednim opazovanjem teh znakov lahko pravočasno ukrepate, preden pride do večjih poškodb.

Vzdrževanje med oljenji – kaj priporočajo strokovnjaki?

Redno oljenje je ključno za zaščito parketa, vendar je za dolgotrajno lepoto in obstojnost enako pomembno tudi dnevno in tedensko vzdrževanje. Z ustrezno nego med posameznimi oljenji boste zaščitni sloj ohranili dlje, les pa bo ostal prožen, čist in prijeten na pogled ter dotik.

  1. Redno čiščenje

Za vsakodnevno odstranjevanje prahu uporabite sesalnik z mehkim nastavkom, mehko metlo ali suho krpo. Pesek in trde delce je treba odstranjevati redno, saj lahko povzročijo praske.

Enkrat tedensko ali po potrebi uporabite dobro ožeto krpo in čistilo za oljene površine. Takšna čistila vsebujejo negovalne sestavine, ki obnavljajo zaščitni sloj in obenem nežno odstranijo umazanijo.

  1. Izogibajte se agresivnim sredstvom

Agresivna čistila lahko raztopijo olje ali poškodujejo leseno površino. Izogibajte se belilom, univerzalnim razmaščevalcem in izdelkom z  vsebnostjo alkohola. Prav tako ne uporabljajte krp iz mikrovlaken – bolj primerne so krpe iz naravnih vlaken, kot sta bombaž ali klobučevina.

  1. Preventivni ukrepi
  • Na vhodna vrata postavite kakovosten predpražnik, ki zadrži pesek in vlago.
  • Na noge pohištva namestite zaščitne podloge iz filca, da preprečite praskanje.
  • Pod pisarniške stole položite PVC zaščitne podloge.
  • Pri razlitju tekočin jih takoj obrišite – oljen parket je bolj občutljiv na vodo kot lakiran.
  1. Mikroklima v prostoru

Optimalna temperatura naj bo okoli 20 °C, relativna zračna vlaga pa med 45 in 65 %. Suh zrak (npr. pozimi ob ogrevanju) lahko izsuši les in skrajša življenjsko dobo olja.

Z upoštevanjem teh priporočil boste parket ohranili lep, zaščiten in pripravljen na naslednji nanos olja.

DIY ponovno oljenje: kako, kdaj in s čim?

Ročno oljenje lesenega parketa z bombažno krpo

Ponovno oljenje oljenega parketa ni rezervirano le za strokovnjake. Z malo truda in pravimi materiali ga lahko brez težav opravite sami – tudi če ste začetnik. Ključno je, da upoštevate nekaj osnovnih pravil in se postopka lotite sistematično.

Kdaj začeti?

Ponovno oljenje izvedite takrat, ko parket pokaže znake obrabe zaščitnega sloja – kot smo jih opisali v prejšnjem poglavju. Priporočljivo je, da oljenje opravite v toplih in sušnih dneh, ko je temperatura v prostoru med 16 °C in 20 °C, relativna zračna vlaga pa med 45–65 %.

Kaj potrebujete?

  • Olje za parket (naravno ali z dodatkom pigmenta)
  • Bombažne krpe ali klobučevina
  • Čistilo za oljene površine
  • Bel ali rdeč filc za poliranje
  • (Po želji) polirni stroj za večje površine

Kako poteka postopek?

  1. Temeljito očistite parket – naj bo suh, brez prahu in čistilnih ostankov.
  2. Nanesite tanko plast olja – ročno ali s strojno opremo, vedno v smeri lesnih vlaken.
  3. Pustite olje delovati nekaj minut, da se vpije.
  4. Viške olja odstranite z mehko krpo – površina naj ne bo lepljiva.
  5. Polirajte tla – ročno ali s strojem, dokler niso povsem suha in enakomerno mat.

Pomembno: krpe, napojene z oljem, takoj po uporabi izperite z vodo in sušite na prostem – zaradi nevarnosti samovžiga.

Z rednim in pravilnim ponovnim oljenjem boste parketu povrnili zaščito in videz, ne da bi ga bilo treba brusiti ali klicati strokovnjaka.

V primeru da oljite v času kurilne sezone vsaj 24-48 prej izklopite talno ogrevanje da se tla ustrezno ohladijo.